2012. augusztus 14., kedd

Cickafark



Legmerészebb álmaidat is felülmúlja az élvezeteknek az a végtelen gazdagsága, amit az élet rejteget számodra. Sajnos – talán éppen az élvezetek mértéktelen habzsolása folytán - az ember, a telhetetlen, annyira felborította a földi élet egyensúlyát, hogy ma már, a ránk váró gyönyörök esélye miatti egészséges örömünket egyre inkább beárnyékolja a reánk leselkedő, nehezen gyógyítható vagy gyógyíthatatlan súlyos betegségek veszélyével járó szorongás.
A természetet járva, ne feledkezz meg a gyógyfüvekről, úton-útfélen találkozol velük, csak le kell hajolnod értük. Ha valaki gyógyíthatatlan beteg, ne higgye, hogy minden más, sikertelen gyógymód után ezek majd visszaadják egészségét. Ilyet senki sem ígérhet, hagyd a hamis illúziókat. Ezek nélkül is érdemes gyűjteni a gyógyító mezei virágokat. Az egészségeseknek is. Például azért, mert segítségükkel leküzdheted, eloszlathatod magadban azt a kínos szorongást, amit a környezetedben szinte napró
l napra jelentkező, s mindannyiunkat fenyegető szörnyű betegségek veszélye vált ki.
Tavasz kezdete óta az erdő-mező virágai közül már több olyan növénnyel találkozhatsz, amelynek szárított levele, virága vagy szárával együtt az egész gyógyfű ott kellene, hogy legyen házipatikád dobozaiban. Az egyik legfontosabb, a cickafark nemrégen, június közepén kezdett el virágozni. Gyűjtésére ez most az ideális idő. A legtöbb gyógynövénykönyv elsősorban a női bajokra, a havi vérzéskor jelentkező görcsös fájdalmakra s más rendellenességekre ajánlja ezt a legelőkön, parlagokon, utak mentén növő, leveléről, fehér virágjáról és szétdörzsölt levelének jellegzetes, erős illatáról könnyen felismerhető évelő növényt.
A szerzők azonban rendre felhívják a figyelmet, hogy kis adagokban használd, s hogy „altáji daganatok esetén, rákos megbetegedéseknél a cickafarkteát sem kiegészítő gyógymódként, sem utókezelésként nem szabad alkalmazni”. Az elmúlt évtizedek, évszázadok során azonban kiderült, hogy ez a hatóanyagokban gazdag növény – görcsoldó, gyulladásgátló, sebhámosító és antibiotikus hatását is kimutatták – több más bajodon is segíthet. Így például „Gyulladáscsökkentő és sebsarjadzást elősegítő hatásai érvényesülnek a gyomor- és bélnyálkahártya gyulladásainak és fekélyes megbetegedéseinek kezelésében.”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése